کیهان دارای زیبایی های غیرقابل توصیفی است از فضا گرفته تا تشکیل سیاهچاله ها و . است هر کدام دارای ویژگی های خاص و شگفت انگیزی هستند که موجب شده انسان علاقه مند سفر به ماه و مریخ و شناسایی و آشنایی با این ویژگی ها باشد.

برای اولین بار نیل آرمسترانگ فضانورد آمریکایی در ژوئیه سال ۱۹۶۹ و در طی مأموریت آپولو، به ماه سفر کرد. هدف فضاپیمای آپولو۱۱ فرود بر نقطه ای خاص و ایمن از ماه بود. پس از فرود دریچه باز شد و آرمسترانگ از نردبان پایین رفت و جمله معروف او در این لحظه خاص این بود که ldquo;این گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بزرگ برای بشریت استrdquo;. گاگارین نیز یک فضانورد روسی بود که به عنوان اولین نفر به فضا سفر کرد.

بی شک یکی از مهم ترین دستاوردهای ناسا پیاده کردن فضانوردان در کره ماه بود که به عنوان یکی از مهم ترین دستاوردهای آن نیز محسوب می شود. این افراد با فرود بر روی ماه اقدام به جمع آوری نمونه، گرفتن عکس، انجام آزمایش و برافراشتن پرچم بر روی ماه کردند و پس ازآن به زمین بازگشتند.

اما با وجود پیشرفت علم به خصوص در حوزه های فضایی، بشر نیم قرنی است که دوباره نتوانسته به ماه سفر کند. دلایل مختلفی همچون پرهزینه بودن سفر انسان به ماه، چالش های فنی، خطرات موجود، جاذبه و. ممکن است وجود داشته باشد اما مطمئناً از علاقه مردم زمین به کشف و شهود در فضا و یا زندگی در کره ای دیگر کاسته نشده و برخی هنوز به دنبال استفاده از فضا و آسمان در زندگی شان هستند، دو مورد از شکوه هستی که چشم هر بیننده ای را خیره می کند. حالا انسان سعی کرده این علاقه را در زمین دنبال کند، به همین دلیل به دنبال مکان هایی در زمین است که شبیه ماه یا مریخ هستند و یا آسمانی منحصر به فرد و مناسب برای شناخت ستارگان و کهشکشان دارند. در حقیقت پارک های گردشگری فضایی برای این امکان ساخته می شوند.

گردشگری نجوم در ایران

جهانگردی نجومی یکی از انواع گردشگری پایدار است که منبع اصلی آن برای جذب گردشگر آسمان است. این گردشگری در طول روز شامل مشاهده خورشید و در طول شب تماشای ستارگان و اجرام آسمانی به وسیله تلسکوپ است.

در ایران مناطق بسیاری مانند کاشان، کرمان، قشم و. قابلیت استفاده از آسمان و رونق در گردشگری نجوم دارد. ایجاد پارک گردشگری نجوم و اکتشافات فضا در نقاط مختلف، ایران را به بهترین منطقه در حوزه نجوم و گردشگری فضاپایه در آسیا تبدیل خواهد کرد.

گردشگری فضا پایه در ایران

از گردشگری فضایی تعریف های زیادی را می توان ارائه کرد، ولی به طورکلی به معنای <<بردن مسافران به صورت تجاری به فضا و گردشگری در فضا>> است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید برای اولین بار یک شرکت روسی اقدام به انجام چنین کاری کرد. امروزه برخی شرکت ها این کار را انجام می دهند و به دنبال کسب پیشرفت های زیادی در این حوزه هستند. برخی از شرکت های نوپا گردشگری فضایی در حال برنامه ریزی برای ارائه گردشگری در ماه یا اطراف آن هستند و تخمین می زنند که این موضوع ممکن است بین سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۴۳ امکان پذیر باشد.

در حقیقت جدا از سفر به ماه و فضا، برخی نقاط در زمین هستند که نشانه هایی از فضا را در خود دارند و یا نمایانگر بخش زیادی از آسمان و ستارگان هستند و می توانند نقاطی منحصربه فرد در شناخت و آشنایی با علم نجوم و فضا باشند. ازاین رو بسیاری از کشورهای جهان به دنبال شناسایی ظرفیت های فضایی خود هستند تا آن ها را به یک منبع اقتصادی تبدیل کنند.

همان طور که پیش تر گفته شد ایران دارای جاذبه های زیست محیطی فراوانی است و جالب است بدانید که در کشور خودمان، مریخ هم داریم. الکساندر لازوتکین فضانورد برجسته روس در این باره می گوید: تپه های مریخی دامغان برای اجرای طرح های شبیه سازی زندگی در مریخ مناسب است.

در سه روزی که فضانورد روسی در سال ۱۹۹۷ به تپه های مریخی دامغان سفر کرد، محدوده ای به وسعت بیش از هفت هکتار را یافت که تپه های رنگارنگ آن شباهت بی نظیری به سیاره مریخ داشت. این منظره بی نظیر در دامغان شبیه عکس هایی است که مریخ نوردان با خود آورده اند. بنابراین شبیه سازی مأموریت فضایی در تپه های مریخی می تواند فرصتی بی نظیر برای رونق گردشگری و اقتصاد این منطقه باشد.

دکتر مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران در این باره می گوید: تپه های مریخی دامغان به عنوان شبیه ترین نقطه روی زمین به مریخ در سازمان هوافضایی آمریکا(ناسا) ثبت شده است.

مهم ترین مزیت ثبت این منطقه در ناسا، سرمایه گذاری برای ایجاد پارک گردشگری فضایی برای جذب گردشگران خارجی و رونق گردشگری است.

دره ستارگان قشم، نخستین پارک گردشگری نجوم و گردشگری فضاپایه ایران

یکی از عجیب ترین مناطق طبیعی که در جنوب ایران قرار دارد دره ستارگان قشم است، دره ای شگفت انگیز که بخشی از ژئوپارک جزیره قشم است و به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

یکی از دیدنی های شبیه به دره ستارگان قشم تنگه چاه کوه است که در آن قرار گرفته است. این دره حدود ۱۰۰ متر عمق دارد و دلیل نامگذاری آن احتمالاً وجود چاه های آبی بوده که درون آن وجود دارند. این تنگه محلی برای ذخیره طبیعی آب شیرین باران بوده است که در این منطقه کویری از ارزش بالایی نیز برخوردار است.

همین زیبایی های خدادادی و پررمزوراز این شرایط را برای منطقه آزاد قشم به وجود آورده تا بتواند از این موهبت برای توسعه اقتصاد جامعه محلی بهره ببرد و با ایجاد پارک فضاپایه در این محل حضور بیش ازپیش گردشگران را در این منطقه رقم بزند.

روز شنبه ۲۰ مهرماه تفاهم نامه همکاری میان سازمان منطقه آزاد قشم و سازمان فضایی ایران باهدف ایجاد طرح منطقه گردشگری فضایی (پارک موضوعی فضاپایه) در جزیره قشم امضا شد.

منبع: https://eghtesaad24.ir/news/158095

منطقه آزاد قشم پیشگام در گردشگری فضا پایه در ایران

اقدامات فرهنگی، اجتماعی و گردشگری در منطقه آزاد قشم در یک نگاه

جزئیات سرمایه گذاری داخلی و خارجی در منطقه آزاد انزلی

های ,گردشگری ,منطقه ,فضایی ,فضا ,قشم ,در این ,است که ,تپه های ,گردشگری فضایی ,یکی از ,سازمان فضایی ایران

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
dooctormobile setaresistan1 shayangrafitk rasantarhiv newssport06 hoteljarchibama bitarayanehv kaado honari902 s1rvana